Mano miestas

Kaunas – tai miestas kuriame aš gimiau ir užaugau, ir tuo didžiuojuosi. Džiaugtis savo gimtuoju miestu galima dėl daug ko: žmonėmis, kurie savo veikla ir darbais garsina Lietuvą, statiniais, muziejais, senamiesčiu, taip pat mieste vykstančiais renginiais, festivaliais ir palaikymu tokiuose projektuose, kaip „Chorų karai“ ar stebint „Žalgirio“ komandos varžybas.

Kauno panorama

Laikinoji sostinė yra antras pagal dydį Lietuvos miestas. Įsikūręs beveik Lietuvos cente, apsuptas gamtos, Nemuno ir Neries upių santakoje. Kauno senamiestis – seniausioji Kauno miesto dalis, o visų pamėgta Laisvės alėja yra jau dabartinio miesto centras. Manoma, kad pats miestas įkūrtas maždaug Xa. Apie miesto pavadinimo kilmę yra įvairių nuomonių, kad miestas pavadintas pilies valdovo garbei, nes pavardę Kaunas galima užtikti ir dabar Jurbarke, Jonavoje, Alytuje ar Vilkaviškyje, taip pat prie šitos hipotezės prisideda dar ir tai, kad miesto gyventojai pilį dažniausiai vadina Kauno pilimi. Pagal vokiečių kalbininką G. Študerą, Kauno pirminė reikšmė galėjo kilti iš žodžio „gilus“, „žemas“, „slėnyje esąs“. O žodžio šaknis kaun- kilusi iš indoeuropiečių šaknies *kau-, *keu- „lenkti(s)“, „linkti“, taip ir atsiranda žodelio reikšmė „žemas“. Kauno pavadinimą galima sieti ir su žodžiu ,,kova“, ,,kautis“. Be abejo, turiu paminėti ir mitini miesto pavadinimo atsiradimą, apie Palemono sūnų Kūną kuris prie Nevėžio įkūrė miestą ir pavadino jį savo vardu. Kauno miesto vėliava sudaro raudonas audeklas, kurį puošia auksinės juostos, o vėliavos centre sidabro siūlais – Kauno simbolis – Tauras.  Tauras irgi vaizduojamas Kauno herbe, jis – jėgos, garbės, taurumo simbolis, vienas iš labiausiai garbinamų gyvūnų Lietuvoje.

Kauną drąsiai galima vadinti mokslo ir žinių miestu. Jau XVI a. buvo pastatyta pirmoji mokykla. 1649 m. šalia Rotušės keturklasę mokyklą įkūrė Jėzuitų ordinas, ji paskui tapo pirmąja kolegija Kaune. 1844 m. į Kauną buvo perkelta Kražių gimnazija ir pavadinta Kauno gubernijos gimnazija, vėliau 1860 m. Kaune pradėjo veikti pirmoji mergaičių gimnazija, o praėjus keturiems metams buvo atidaryta Kauno kunigų seminarija. Tarpukario metais Kaunas sparčiai vystėsi ir tapo pagrindiniu Lietuvos mokslo, pramonės, kultūros ir švietimo svarbiausiu miestu. Savo titulo Kaunas neapleidžia ir nūdienoje, neabejotinamai jį galime vadinti – universitetiniu miestu. Aukštosios mokyklos žinomos ne tik Lietuvoje, bet ir Europos šalyse. Kaune norintys studijuoti žmonės gali pasirinkti iš įvairiausiu specialybių ir mokymosi įstaigų, tokių kaip: Kauno technologijos universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Lietuvos kūno kultūros akademija, VU Kauno humanitarinis fakultetas, ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, Vilniaus dailės akademijos filialas, Aleksandro Stulginskio universitetas, Kauno kunigų seminarija, Mykolo Romerio universiteto Kauno policijos fakultetas, o ką bekalbėti apie kolegijų pasirinkimą. Kaunas – perspektyvų miestas, pilnas jaunų ir kūrybingų žmonių.

VDU Rugsėjo pirmosios šventė Kaune

Pasigirti Laikinoji sostinė gali ne vien mokslo įstaigomis, o ir architektūra, bei kultūra. Senamiestyje galime pamatyti viduramžių miesto istorijai būdingos architektūros paminklų. Gotikinis miestas persipinęs su renesanso architektūra ir boroko stiliaus pastatais: Kauno pilis, gotikiniai Perkūno namai, Šv. Gertrūdos ir Vytauto Didžiojo Bažnyčiomis ir balta kaip sniegas, Kauno rotuše. Naujamiestyje, kitaip negu sienamestyje yra Lietuvos bankų rūmai, Karininkų ramovė, Kauno centrinis paštas, Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčia (Kauno soboras), Kauno gaisrinė, Kauno valstybinė filharmonija ir t.t. Kaune veikia net dvidešimt šešios bibliotekos, didžiausia valstybinė universali biblioteka yra Kauno apskrities viešoji biblioteka, kuri buvo įkurta 1950m. spalio 1d. Mieste veikia muzikinis teatras, dramos teatras ir lėlių teatras. Taip pat Laikinojoje sostinėje yra moderniojo šokio teatras „Aura“, Kauno pantomimos teatras, Mažasis teatras, Kamerinis teatras. Mieste rengiami renginiai: valstybinės šventės, festivaliai ar miesto šventės, pritraukia būrius įvairaus amžiaus žmonių į vykstantį kultūrinį gyvenimą. Svarbiausios valstybinės šventės Kaune vyksta Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. Vasara įmanoma apsilankyti ypač daug populiarumo susilaukiančiame tarptautiniame Pažaislio muzikos festivalyje, kuriame susirenka Lietuvos ir pasaulio muzikos atstovai. Kauniečiai ir miesto svečiai yra kviečiami į „Kaunas Jazz“ festivalį, kuris vyksta nuo 2012m. balandžio 26d. iki 2012m. balandžio 30d. Tarptautinis festivalis „Operetė Kauno pilyje“ pritraukia operos mylėtojus, šokio gerbėjai mėgaujasi – modernaus šokio teatro „Aura“ organizuojamu tarptautiniu modernaus šokio festivaliu. Miesto bendruominė nuotaikingai pasitinka tarptautines Hanzos dienas, kurios kiekvienais metais privilioja vis daugiau ir daugiau žmonių. Kiti garsūs renginiai: būgnų muzikos festivalis „Drum please“, tarptautinis dramos teatrų festivalis, fotomeno festivalis „Kaunas Photo“, Kauno kino festivalis, Kauno naktys ir daugelis kitų. Miestas audringai švenčia ir Kauno miesto vardo paminėjimą rašytiniuose šaltiniuose. „Kauno miesto diena“ linksmina susirinkusus koncertais, tautodailininkų mugėmis, parodomis, šokių projektais ir konkursais.

Kauno senamiestis

Šiomis dienomis startavęs projektas „Kauno rinktiniai“ skatina kauniečius atsiminti kas jiems suteikia malonius prisiminumus ir kuo jie didžiuojasi, ką norėtų išlaikyti ateities kartoms. „Raginame visus kauniečius bei Kauno miestui neabejingus žmones įvardinti, kas per pastaruosius dvidešimt dvejus metus, kitaip tariant, nuo nepriklausomybės atkūrimo pradžios iki šių dienų, jiems kelia didžiausią pasididžiavimą Kaunu“, – apie projektą pasakojo „Volfas Engelman“  vadovas. „Kauno rinktinių“ sąrašą sukurs penkios kategorijos: Kauno siela; asmenybė, garsinanti Kauną; žinomiausias pasaulio kaunietis (užsienio kaunietis); įvykis ar projektas garsinantis Kauną; įnovatyvus sprendimas, idėja. Kategorijos susidės iš trijų nominantų, kuriuos pagal savo nuomonę išsakys Kauno miesto gyventojai ir svečiai. Tą įvykdyti galima iki balandžio 20d. Siūlant savo kandidatus elektroniniu paštu kaunorinktiniai@15min.lt. ar socialinio tinklalapio „Facebook“ profilyje „15min“. „Kauno rinktiniai“ sukurtoje rublikoje, kiekvienas norintis galės atiduoti savo balsą už jam labiausiai priimtiną kandidatą.

Kaunas – unikalus miestas, turintis nuostabią istoriją ir architektūrą, kuris gali didžiuotis savo kultūra ir universitetais. Ovidijus Vyšniauskas apdainuojantis Kauną savo dainoje „Žemyn upe“ išreiškia meilę šiam miestui ir retas, kuris nežino šios dainos žodžių: Mes prie Nemuno užaugę, mylim savo miestą Kauną. Žinomam posakiui „IR KAUNE GALIMA GYVENTI!” norėčiau ištrinti žodelį “ir“, nes Kaune tikrai galima gyventi.

Ieva Laurinaitytė

Naudota literatūra:
http://www.15min.lt/zyme/kauno-senamiestis
http://www.15min.lt/naujiena/studentu-zona/karstos-zinios/kauno-universitetu-studentai-tures-savo-namus-234-196556
http://www.development.lt/2010/kaunas.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s