Lietuva pasaulio akimis

Lietuva – mažytė šalis Afrikoje, su sostine Ryga bei baltaplaukėmis gražuolėmis. Kažkas čia ne taip? Hmm… Na iš tiesų, gal informacija ir ,,šiek tiek” neatitinka tikrovės, tačiau didžiulė dalis pasaulio žmonių, net neįsivaizduoja kur yra mūsų šalis, ir kas per velnias yra ta Lietuva. Mitai – taip galėtume pavadinti gandus apie mūsų šalį sklandančius įvairiausiuose pasaulio kampeliuose. Mums keista, kitiems normalu. Bet gal iš tiesų per daug norime? Gal pervertiname savo galimybes ir pasaulio kontekste esam nykštukinio dydžio valstybė, kuri nori būti žinoma? Tačiau mes nereikalaujame, kad žmonės žinotų kiek žmonių gyvena Lietuvoje ar kokį plotą užima mūsų šalis. Mūsų nedomina ar jūs žinote kada pirmą kartą Lietuva buvo paminėta istoriniuose šaltiniuose ir kokie buvo mūsų kunigaikščių vardai. Mums smalsu žinoti ar bent jūs įsivaizduojate kur yra mūsų šalis, bent jau kokiame žemyne. Mums svarbu žinoti, kad jūs suprantate , kad mes NESAME RUSIJA! Ar ne tiesa? Šį kartą nepasididžiuokime ir pasijuokime patys iš savęs. Puikiai atspindintis mitus apie Lietuvą ilgai internete plaukiojantis video klipas. Iškraipyta anglų kalba apibūdinami Lietuviški mitai, tiesa tai ar nesąmonė galime spręsti patys, tačiau daugelio mitų absurdiškumas priverčia juoktis iki ašarų. Jūsų teismui – mitai apie Lietuvą.

Keisti mitai apie Lietuvą

Iš kur šie mitai atsiranda? Nejaugi pasaulio kontekste atrodome tokie vargšai ir neišmanėliai? O gal iš kitos pusės galime rasti tiesos? Gal iš tiesų mūsų atlyginimai prilygsta akmenims? Ar mūsų vairavimo kultūra nėra verta pašaipos? Keisti akibrokštai formuoja visuomenės požiūrį, neatsargus žymaus žmogaus pasisakymas gali įtakoti daugelio supratimą. Kaip antai garsus Holivudo aktorius Melas Gibsonas išreiškė savo nuomonę apie lietuvius “ Aštriadančiai lietuviai ginkluoti beisbolo lazdomis ateina per paplūdimį į jūsų namus. Ką mes darysime? Kovosime su jais” Tai iškart sudaro neigiamą požiūrį apie mūsų šalį. Be abejonės, Lietuvos ambasada po tokių jo pasisakymų išgavo atsiprašymą, tačiau kas padaryta, jau padaryta. Na ne visad yra taip blogai kaip atrodo. Lietuva minima daugelyje garsių Holivudo filmų, bei serialų, o mums tai ypač paglosto savimeilę, ar ne? Lietuviškas alus, ar krepšinio marškinėliai su lietuviškom spalvom smagiai žiūrisi šiame kontekste. Štai smagus video su įvairių serialų ištraukomis.

Lietuva pasauliniame kine

Deja ne vien gražūs vaizdeliai formuoja požiūrį apie mūsų šalį, tai tik perliukai, kurie tikrai retai kada atstoja tikrąjį Lietuvos veidą žiniasklaidoje. Ypač gausu pranešimų Jungtinės Karalystės ar Skandinavijos šalių žiniasklaidoje, apie lietuvių padarytus nusikaltimus. Skaudu matyti, kad tampame įžymūs Anglijoje, vien dėl kriminalinių nusikaltimų skiltyje mirguliuojančių antraščių, kad šis asmuo yra Lietuvos pilietis. Deja gaila, tačiau tiesa tame, kad keleto asmenų nusikaltimai, neretai formuoja įvaizdį apie visą šalį.

Na ir pabaigai, norėčiau pridurti, nors ir dažnai esame kritikuojami, dėl savo ambicijų, ir kartais tikrai dėl neracionalių sprendimų. Reikia nepamiršti, kad visgi turime kuo didžiuotis. Kad ir kaip juodintų mūsų tautiečių padarytos klaidos, reikia pasidžiaugti, kai nutinka smagūs nuotykiai atostogaujant užsienyje. Kaip pavyzdžiui, prie manęs gulinčios viename Kroatijos paplūdimių priėjo kukurūzų pardavėjas ir paklausė iš kur aš, o kai atsakiau, jis sušuko – “Ah, Sabonis”! Ar prieš penkerius metus vaikštant Madrido gatvėmis mačiau barus prekiaujančius Švyturio ekstra alumi, su visa jo atributika. O tai tikrai paglosto mūsų savimeilę, ar ne?

Ieva Gabrėnaitė

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s