Juozas Statkevičius – elegantiškasis mados diktatorius

Mada. Vieniems ji vienas svarbiausių gyvenimo prioritetų, kitiems pati svetimiausia ir mažiausiai rūpima sritis. Ji apima ne tik drabužių, apsirengimo stilių, bet ir architektūros, maisto ir kitų sričių tam tikru metu vyraujantį stilių. Daug žmonių nebijo teigti, kad mada yra paviršutiniško, aplenkiančio svarbiausias žmogaus vertybes, gyvenimo aspektas. Žinoma, juk ji apima išorinį pasaulį, tai, kokį mes jį matome, kokie pavidalai, spalvos mus supa yra priklausoma būtent nuo jos. Mados tendencijos yra nuolatiniame kitime. Jos neprisitaiko prie laikotarpio, o keičia jį pagal save, paverčia priklausomu nuo vyraujančių mados ,,vėjų“. Žinoma mada nėra tiesiog egzistuojanti realybė, ją diktuoja žmonės, jie kuria ir apsprendžia kas bus madinga, o kas bus apšaukiama kaip beskonybė. Vieni diktuoja madą, kiti bando prisitaikyti prie jos. Daug žmonių tampa stiliaus tendencijoms visiškai abejingi, vien iš baimės nesuprasti, nesuspėti su jomis. Drįstu teigti, kad žymus Lietuvos dizaineris – Juozas Statkevičius yra viena ryškiausių asmenybių mados, tuo pačiu ir kultūros srityje. Jis diktuoja mados tendencijas jau ne pirmus metus ir Lietuvos bei užsienio mados pasaulio srityje jo vardas linksniuojamas kaip korifėjaus – žymaus, autoritetingo meno veikėjo.

Juozas Statkevičius

Juozas Statkevičius gimė 1968 m. spalio 15 d. Kaune. Šeimoje yra vienturtis sūnus. 1984 m. įstojo į Kauno S. Žuko taikomosios dailės technikumą, kuriame pradėjo savo kelią drabužių modeliavimo specialybės link. Vos tik baigęs technikumą, lengvai įstojo į Vilniaus dailės akademiją, kur tęsė drabužių modeliavimo subtilybių mokymąsi. Juozas ne tik lietuvių drabužių dizaineris, teatro kostiumų dailininkas, šukuosenų meistras, grimuotojas, profesionalus modelis, bet taip pat ir pirmasis lietuvių dizaineris, kurio darbus pristatė žurnalai „Vogue”, „L Officiel”, „Elle”, „Harper’s Bazaar”.

Juozo Statkevičiaus mados pristatymai – analogų neturintis renginys Lietuvoje. Kiekvienais metais vykstantys pavasario – vasaros, rudens – žiemos mados pristatymai pritraukia būrius gerbėjų, žavi Lietuvos ponias ir paneles, bei, pastaruoju metu, jau ir jų vyrus, nes naujovė Juozo darbuose – drabužių kolekcijos vyrams. Žymūs Lietuvos veikėjai po pristatymų dar ilgai diskutuoja, ką naujo ir nematyto šiais metais pristatė ,,Juozukas“, kokie drabužių modeliai papildys žymių žmonių spintas. Žinoma, niekam ne paslaptis, kad norint pasipuošti Juozo kurtais drabužiais reikia ištuštinti kišenes, bet juk už meno kūrinius visuomet mokamos didelės piniginės sumos, o J. Statkevičiaus darbus neabejotinai galima vadinti meno kūriniais. Jis visuomet siekia stebinti, žavėti, nepalikti abejingų. Pernai įvykęs 2012 metų pavasario ir vasaros kolekcijos pristatymas buvo pavadintas mados mišiomis. Pasak Lietuvos ryto žurnalistės straipsnyje ,,Dizaineris J.Statkevičius surengė mados mišias“:  ,, Ar galima iš naujo išrasti dviratį? Talentingi ir genialūs gali! <…> Mados ir apskritai grožio bei estetikos gerbėjams jo (Juozo Statkevičiaus) šou visada – lyg mažosios Kalėdos ir ankstyvi Naujieji metai.“. Juozas, rengdamas mados šou, demonstruoti jo kurtų drabužių, nevengia pakviesti žymių moterų bei vyrų, tokių kaip:  krepšinio legendos Arvydo Sabonio žmonos Ingridos Sabonienės su dukra Aušrine, taip pat – baleto žvaigždės Eglės Špokaitės bei aktorius ir režisierius Dexterio Fletcherio. Šį faktą būtų galima interpretuoti taip: dizainerio kūryba orientuota į žymius žmones, jo kolekcijos iš dalies siekia dominuoti Lietuvos pop pasaulyje, iš kitos pusės galima manyti, kad žymių asmenų veidai yra puiki reklama. Kad ir kaip bebūtų, Juozas kuria visiems, kurie gali sau leisti pasipuošti jo ,,couture“. „Šio dizainerio suknelės nuostabios ir, svarbiausia, kosmopolitiškai patrauklios. Tokie žmonės turi didžiulę ateitį. Tegul mano kurti batai tebūna jam padrąsinimas“, – sakė M. Blahnik‘as.

Juozo Statkevičiaus kolekcijos pristatymas

Juozas Statkevičius artimas teatro pasauliui. Jis kuria kostiumus tokių režisierių spektakliams kaip D. Ibelhauptaitės, A. Cholinos, E. Nekrošiaus ir kt. Taipogi bendradarbiavo su Versalio teatru, Tel Avivo opera, Maskvos teatru, o jo madų šou sarašas begalo ilgas ir toliau vis pildomas. Įdomu tai, kad šis dizaineris taip pat užsiima ir pedagogine veikla. 2003 m., Vogue žurnalo kvietimu, Maskvos M. Lomonosovo universitete skaitė paskaitas mados teorijos ir vadybos kurso studentams.

Juozas ne tik modeliuoja drabužius, rengia madų šou, bet ir nevengia savęs išbandyti kitose srityse. 2004 m. sukūrė savo vardo kvepalus. Juos kūrė parfumeris Fabrice Pellegrin. Kvepalų natos: jazminas, pačulė, kalendra, smilkalai, ambra, kašmyrmedis, vanilė, benzoinas ir muskusas. Šis ,,madingas“ kvapas tapo tikrai populiarus, o jį įsigyti galima daugelyje parfumerijos parduotuvių. Svarbu paminėti, jog 2006 m. Lietuvos mados pasaulio autoritetas, pirmasis iš Baltijos šalių dizainerių parodęs savo aukštosios mados kolekciją Paryžiuje ir įrašęs Lietuvą į pasaulio mados žemėlapį, gausiai iliustruotoje puošnaus albumo pavidalo knygoje šmaikščiai dėsto savitą stiliaus, mados, grožio filosofiją, dalija profesionalius patarimus aistringiausioms mados gerbėjoms – moterims ir visiems, kuriems geras skonis yra bendros kultūros dalis. Pasak menotyros dr. Kristinos Sabaliauskaitės ,,Jei ieškočiau Juozui Statkevičiui kulinarinės metaforos, tai palyginčiau  su  delikatesu: austrėmis, triufeliais, žąsų kepenėlėmis. Turiu minty – su tokiais dalykais, dėl kurių žmonės eina iš proto ir moka didžiausius pinigus arba nesupranta, kaip apskritai galima tai valgyti. Arba nori paragauti, bet nedrįsta. Arba valgo ir apsimeta, kad skanu. Bet tik iš snobizmo. Ypač šalyje, kurios prėską nacionalinę virtuvę sudaro mėsa ir bulvės, o didžiausia ekstravagancija laikoma prie keptos vištos patiekta bruknių uogienė.“. Bet viena knyga Juozas neapsiribojo. 2008m. išleido dar vieną – „Žinau, ko Jums reikia“. Albumo nuotraukose – ne tik stiliumi, originalumu spindinčios Lietuvos moterys, bet ir karališkųjų šeimos narių, pirmųjų šalies damų, Holivudo žvaigždžių, pasaulinio pramogų verslo ir komercinio elito atstovių drabužiai, kurių dalis – pristatyti Paryžiaus, ,,haute couture“ savaitėje.

J.Statkevičiaus knyga

Juozas Statkevičius – žymiausias Lietuvos dizaineris, kuris grakščiai ir elegantiškai įžengė  ne tik į Lietuvos, bet  ir į pasaulio aukštąją madą. Jo plazdenantis, švelnus, bet tuo pačiu ir griežtai elegantiškas stilius žavi visus mados myletojus nuo Lietuvios iki Milano, nuo Milano iki Paryžiaus. Juozas žavi ne tik Lietuvos aukštuomenę, bet ir Holivudo žvaigždes – jo drabužius dėvi Björk, Naomi Watts, Nikole Richie. Mados mylėtojams Juozas tarsi diktatorius, o tiems kurie nespėja su mados vėjais dar vienas žymus veidas Lietuvos medijose. Tačiau jo darbai garsina Lietuvos veidą visame mados pasaulyje, nepalieka abejingų ir žada dar ilgai žavėti elegancijos, grakšumo, naujoviškumo ir subtilaus grožio deriniu.

Juozas Statkevičius – elegantiškasis mados diktatorius

Gabrielė Gugytė

Naudota literatūra:

http://www.lrytas.lt/-13214541261319650274-p2-dizaineris-j-statkevičius-surengė-mados-  mišias-nuotraukos-video.htm
http://www.fmag.lt/straipsnis/juozas-statkevicius-zinau-ko-jums-reikia/
http://www.tytoalba.lt/lt/index.php?option=com_content&task=view&id=978&Itemid=7
http://www.swo.lt/juozas-statkevicius-pavasarisvasara-11/ 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s