Jonas Mačiulis, ilgam…

Daugumai jaunosios kartos atstovų išgirdus šį vardą pirmoji mintis šauna į galvą apie daugiametį krepšinio komandos „Žalgiris“ rinktinės žaidėją. Jono Mačiulio vardas ir pavardė sutampa su vieno garsiausių XX a. Lietuvos poetų – Jono Mačiulio-Maironio, todėl kartais komandos draugai ir aistruoliai krepšininką pravardžiuoja „Maironiu“.  Tačiau šį kartą kalbėsiu ne apie krepšinį, kuris vadinamas „antrąją religija“, dėl savo populiarumo visose medijose. Kalbėsiu apie Maironį, žmogų, kurio vardas turi turėti reikšmę ir ateities kartoms.

Trumpai apie Maironį

Maironis (tikroji pavardė Jonas Mačiulis, 1862 m. spalio 21 d. Pasandravio dvare, Šiluvos valsčiuje, Raseinių apskrityje. – 1932 m. birželio 28 d. Kaune) – kunigas, profesorius; XIX ir XX a. lietuvių romantizmo poetas, parašęs tokius Lietuvoje žymius kūrinius kaip „Trakų pilis“, „Lietuva Brangi“ ir daugelį kitų.

Maironis

Archyvinis filmas apie Maironio namus projektui “Iš Maironio rinkinio”
Užsakovas: Maironio lietuvių literatūros muziejus

Iki šiol Maironio lietuvių literatūros muziejuje archyvai buvo prieinami tik įprastiniu būdu – nuėjus į muziejų ir ieškant fonduose. Norėdama, kad ši medžiaga taptų prieinamesnė visuomenei, muziejaus vadovybė iškėlė uždavinį sukurti virtualią priemonę, kuria naudodamiesi vartotojai galėtų susipažinti su Maironio palikimu: rankraščiais, dokumentais, nuotraukomis, knygomis ir kitais jo turėtais daiktais bei butu, kuriame jis gyveno.

Kaip dalis virtualaus Maironio archyvo, specialiai buvo sukurtas dokumentinis filmas, kuriame parodomas visas poeto butas, bei jame esantys autentiški daiktai. Filmas sukurtas panaudojant išlikusią filmuotą medžiagą bei fotografijas. Mūsų Maironis

Tai poetas, kurio eilės skamba šių dienų mokyklinukų lūpose. Tačiau ar „Trakų pilies“ deklamuotojai įsivaizduoja Maironį kaip asmenybę? Ar skaitytojai žino apie Maironio mūzas?  Apie Kunigo pomėgį važinėti dviračiu ir lankytis kino teatre (nors tai jam buvo draudžiama)?

2012 metais sukanka 150 metų, kai gimė poetas Jonas Mačiulis-Maironis. Seimas nutarė 2012-uosius metus paskelbti Maironio metais.  Kultūros ministerija kartu su Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija parengė valstybinės Maironio metų programos projektą. Siūloma programa iš esmės turėtų būti įgyvendinta 2012 metais; kai kurie projektai gali būti baigti 2013 metais.

Programos tikslas: paminėti lietuvių poeto Jono Mačiulio-Maironio 150-ąsias gimimo metines suteikiant sukakčiai nacionalinį mastą, kad 2012-metai atspindėtų vertybinius šios asmenybės veiklos bruožus: įtaką politinei Lietuvos situacijai, tautinio atgimimo kultūrai, kūrybai ir jos auditorijoms, valstybės kultūros politikai.

Tikslams įgyvendinti bus pasiteiktos įvairiausios priemonės: nuo kolekcinės (proginės) monetos išleidimo, Maironio kapo restauravimo iki poezijos skaitymo per nacionalinį radiją ir televiziją. Programoje bus bandoma pabrėžti dalykus, kurie iki šiol neskelbti arba neįgyvendinti. Bus bandoma papildomais aspektais atskleisti Maironio reikšmę, vaidmenį Lietuvos kultūrai.

Geriau pažinti Poetą ir jo gyvenimo epochą bus pasitelktos modernios technologijos, pavyzdžiui: kompaktinė plokštelė ,,Gražiausios dainos Maironio tekstais“, Dialogas su Maironiu-Poezija. Daina. Publicistika.

O tokių mokslinių konferencijų metu kaip ,,Maironio pėdsakai Kaune“ poeto gerbėjai galės artimiau susipažinti su proletaro darbais.

Per 2012 metus žadama surengti 19 skirtingų renginių, 9 konferencijas ir seminarus, bei daug kitų paminėjimų, kurios rasite Valstybinėje Maironio metų programoje:
http://www.lituanistika.lt/images/Maironio_programa_2012.pdf

Maironio gimtadienio startą gatvės plakatuose pastebėję praeiviai įvairiai reaguoja į „paphotoshopintą“  proletaro portretą. Vieniems gražūs tie bereikšmiai kaligrafiniai rašmenys, iš kurių sudarytas portretas, kitiems nelabai. Tačiau tvirtai galima pasakyti, kad Valstybinės Maironio metų programos koncepcijos laikomasi. Citata „Naujumas: programoje turi dominuoti dalykai, kurie iki šiol neskelbti arba neįgyvendinti <…> tikslams pasiekti (ypač sklaidai) taikomos modernios technologijos”

Maironio plakatas

Nors nėra tikslios programos kada ir kokie renginiai vyks, tačiau belieka tikėtis, kad biurokratai nesugadins šios gražios kultūrinės šventės.

Stendas Maironiui

Naudota literatūra:

http://www.laikas.lt/lt/info/2754/2012-ieji-paskelbti-maironio-metais/
http://www.lituanistika.lt/images/Maironio_programa_2012.pdf
http://lt.wikipedia.org/wiki/Maironis
http://maironieciudraugija.lt/veikla-ir-datos/edukacines-programos-maironio-150-meciui-2012-m-lapkricio-2-d-„maironio-keliu-i-moksla“-metmenys/
http://muziejai.terramedia.lt/Multimedija/CD-DVD-projektai/CD-Is-Maironio-rinkinio

Kalvadosas

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s