Graffiti – menas ar “terlionės“ ?

Graffiti.  Išgirdus šį žodį, vieniems prieš akis iškyla spalvingi bei talentingos rankos paliesti  piešiniai, kitiems – teplionės ant pastatų sienų. Lietuvos miestuose bei miesteliuose, dažnai sutinkami šie, gatvės menu vadinami, piešiniai. Vieni iš jų būna įspūdingi su tam tikra paslėpta mintimi ir išbaigtumu, kituose skersgatviuose graffiti atrodo  lyg  gatvės chuliganų skurdus darbas.  Daugumai Lietuvos gyventojų iki šiol yra priešiškai nusiteikę prieš graffiti meno “tepliotojus” .Ne vienas Lietuvos gatvės meno mėgėjas buvo nubaustas pinigine bausme. Graffiti iš dažno lietuvio lūpų išgirstamas sinonimu vandalizmas. Bet ar iš tiesų yra taip?

Graffiti

Žvelgiant I graffiti istoriją, šis gatvės menas atsirado tarp 1960tų pabaigos ir 1970-tų pradžios New York’e. Prekyboje pasirodžius vandeniui atspariems flomasteriams, jaunimas pradėjo paišyti ant pašto dėžučių, sienų, telefono budelių, požeminių perėjų  ir metro sienų. Pradžioje jų „kūryboje“ dominavo paišytojų vardai ir pravardės. Visa tai vadinosi „single hitting“(pavienis darbai), o kiek vėliau ir iki šiol – „tagging“(žymėjimas). Su laiku įvairių tagg’ų atsirado labai daug, kas iššaukė nemažą konkurenciją tarp „writer’ių“(rašančiųjų). Jau tada New York‘o valdžia skyrė apie 300.000$ ir 80.000 darbo valandų vien tam, kad šalinti visą rašliavą  nuo sienų. Valdžios kovą sunkino ir tai, kad „paišytojais“ vis dažniau būdavo toli gražu ne vien vaikai: tokių informacijos perdavimo būdų vis dažniau pradėjo naudotis gatvių gaujos, žyminčios savo teritorijas ir kovodamos už savo zonas gatvėse. Prasidėjo lenktynės – kiekvienas siekė savo tag‘ą nupiešti kuo didesnį ir gražesnį, kuo labiau matomoje, netikėtoje vietoje, pažymėti kuo daugiau pastatų. Greitai tag‘ai tapo tikrais paveikslais, su personažais ir industriniu peizažu. Paplitus purškiamiems dažams, per kelis metus visi tag‘ai tapo spalvoti. O iš pradžių tag‘us piešdavo savos gamybos „markeriais“: perdarydavo buteliukus nuo dezodoranto: pridėdavo į juos kalkinio popieriaus ir užpildavo su acetonu bei spiritu, viską uždengdavo sena kojine. Bet egzistavo nerašyta taisyklė – pagautas „menininkas“ buvo diskvalifikuojamas. Graffiti buvo piešiami iškart ir be jokių korekcijų – purškiamais dažais paveikslo nepataisysi. Gatvės menininkų meistriškumui įtaką darė tvirta ranka ir gebėjimas parinkti atspalvius bei purkštuvus, na, o patyrę graffiti piešėjai žinojo daugybę numerių, žyminčių dažų atspalvius.  Vienas po kito atsirado vis nauji būdai užrašyti tag‘us: Phase 2 sugalvojo ,,pilvotą“ šriftą „bubble letters“, Blade ir Comet – didžiulį juodai baltą šriftą „blockbuster“, King 2 ir Pistoll – „3D“ šriftą, ir pagaliau – „wildsyle“, pats sunkiausias šriftas, kuriame raidės įmantriai persipynusios į sunkiai įskaitomą tekstą. Tarp graffiti stilių ir komandų vyko nuolatinės kovos, pavaizduotos filme „Style Wars“  . Tačiau šis gatvės menas turėjo ir skaudžių prisiminimų.  1983 metais, dailininkas Michael Stewart, pagautas policijos už bombing‘ą, buvo mirtinai sumuštas.

Graffiti

Kalbant apie graffiti Lietuvoje, tai pirmieji tokie užrašai Lietuvoje atsirado maždaug 1993-1994 metais. Nors šiam judėjimui mūsų šalyje vos dešimt metų, tačiau jis jau turi savas tradicijas ir sparčiai populiarėja tarp Lietuvos jaunimo: graferiai buriasi į komandas, organizuoja graffiti varžybas, net kuria interneto svetaines ir rašo virtualius dienoraščius (blogus). Lietuvoje jau eilę metų yra rengiami graffiti konkursai, kuriuose laimėtojas gali savo talentą pademonstruoti jam skirtoje pastato sienos dalyje, ar tam tikroje vietoje.  Tačiau, kartais apsidairius mieste, seni pastatai lyg verkia, apipaišyti visai netalentingomis keverzonėmis, kurios tik asocijuojasi su požeminėmis perėjomis dvelkiančiomis šlapimu. Mano manymu jaunimą (ir ne tik) reiktų bausti už visiškai bereikšmius ir tuščius, dažniausiai netgi neapykantos kupinus užrašus ant ką tik rekonstruotų pastatų sienų, ar kultūrinių paveldų. Tačiau, tuo pačiu ir skatinti menininkus dalyvauti įvairiuose projektuose susijusiuose su legaliu graffiti  kūrimu ant sienų. Graffiti tikrai gali papuošt miestą, senus pastatus, ar tiesiog kiekvienam praeiviui perduoti žinutę, kuri privers žmogų nors sekundę susimastyti.

Graffiti

Kristina Dirmeikytė

Naudoti šaltiniai:

http://gatve.delfi.lt/news/po_pamoku/graffiti-karas-del-gatves-grozio.d?id=13932440
http://www.street-dance.lt/2011/10/06/graffiti-istorija/
http://graffiti18.wordpress.com/graffiti-gallery/graffiti1/
http://newspaper.li/graffiti/
http://www.15min.lt/gallery/show/Kauno-dienose-1000-mecio-GRAFFITI-3805

Advertisements

One thought on “Graffiti – menas ar “terlionės“ ?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s