Tadas Blinda. Pradžia

Vienas populiariausių ir daugiausiai dėmesio sulaukęs 2011 metų lietuviškas vaidybinis filmas “Tadas Blinda. Pradžia” ne vienam paliko didelį įspūdį. Visų pirma todėl, kad tai pirmasis lietuviškas, istorinis, nuotykių filmas per pastaruosius 20 Lietuvos Nepriklausomybės metų. Tad su nekantrumu laukę premjeros, žiūrovai galėjo pasigėrėti tikrai geru ir kokybišku lietuvišku kinu.

Tadas Blinda

2011 metų rugsėjo 23 dieną daugeliui jau gerai žinomas istorinis personažas Tadas Blinda atgimė Lietuvos kino teatruose, filme “Tadas Blinda. Pradžia”. Spalvinga ekranizacija, epiniai momentai, graudinančios akimirkos, Lietuvos gamta,  dinamiškumas, įspūdinga pagrindinio veikėjo kalba, puikios humoro scenos, nuostabūs aktoriai: tokį filmą drąsiai galima lyginti su populiariuoju holivudiniu kinu.

Po ilgai lauktos premjeros, šis filmas galėjo pasigirti rekordiniu skaičiumi žiūrovų. Jau per pirmąjį premjeros savaitgalį, filmą kino teatruose peržiūrėjo apie 40 tūkstančių žiūrovų. Šiandien jį jau matė daugiau nei 250 tūkstančių. Juk paprastai lietuviškas kinas sunkiai sudomina. Daugelio nuomone tai nuobodūs, nykūs, prasto siužeto filmai, be jokių specialiųjų efektų, o ką jau kalbėti apie garso takelį… Tačiau filmas “Tadas Blinda.Pradžia”, pirmiausia žiūrovus sudomino aktoriais, kurie puikiai įkūnijo savo vaidmenis (pagrindinį vaidmenį atlieka Mantas Jankavičius), filmo aplinka atspindi to meto įvykius (carinė Lietuva, baudžiavos panaikinimas), taip pat tai yra savaip naujoviškas filmas tiems, kurie yra matę 1972 metais išleistą 4 serijų televizijos filmą “Tadas Blinda”, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko senosios teatrinės kartos aktorius Vytautas Tomkus. Matyti, jog tautiečiai be galo pasiilgę lietuviško kino.

Didžiulio populiarumo sulaukęs filmas taip pat buvo rodomas ir Didžiosios Britanijos, Amerikos, Airijos, Norvegijos, Danijos kino teatruose. “Tadas Blinda.Pradžia” gero žodžio sulaukė ir iš kino profesionalų žurnalo „Variety“, kur akcentuojama tai, kad jau ruošiama ir rusiškai dubliuota filmo versija.

Žinomas dokumentinių filmų, muzikinių vaizdo klipų ir reklamų kūrėjas Donatas Ulvydas, kartu su komanda sukūręs pirmąjį pilnametražį vaidybinį filmą savo karjeroje, pripažįsta, jog tai buvo didelis iššūkis, o įgauta patirtis – neįkainojama. „Pirmiausia, šį filmą buvo verta daryti dėl Lietuvos, nes visa mūsų komanda myli Lietuvą. Mes įdėjome visą širdį, kaip į laisvę simbolizavusį Baltijos kelią ar krepšinį, už kurį mes sergame. Manau, vertėjo, kad būtų skatinamas herojaus kilimas, nes Lietuvai reikia tokio herojaus“, – pasakojo D. Ulvydas.

D.Ulvydas: dabartinei Lietuvai reikia tokio herojaus kaip Tadas Blinda

Tačiau stipriai reklamuotas ir liaupsintas filmas taip pat sulaukė ir nemažai kritikos. Pavyzdžiui, prieš filmą gan aršiai yra nusiteikę istorikai. Daugelis nė nematę šio filmo teigia, jog žiūrėti “Tadas Blinda.Pradžia” – laiko gaišimas. Jų nuomone filmo siužetas apie banditą ir arkliavagį yra nieko vertas. Taip pat pasak VU Istorijos fakulteto dekano Zenono Butkaus, tokie filmai tiesiog iškreipia istorines tiesas: “Turime puikią Lietuvos didžiųjų kunigaikščių istoriją. Statykime filmus apie Žalgirio mūšį, o ne apie banditų tarpusavio kovas”. Daugelis istorikų mano, jog filmas nėra pagrįstas realiais faktais, yra nuotykinis ir skirtas jaunimo auditorijai.

Kino kritikas Gediminas Jankauskas mano, jog “Tadas Blinda.Pradžia” gėdos nedaro, tačiau šio filmo išreklamuoti nepavyktų net Lenkijoje, nes pagrindinis filmo herojus (Mantas Jankavičius) nėra ten žinomas veikėjas. Taip pat, jo nuomone, aktoriams trūko pasitikėjimo, asmenybės jėgos, charizmos. “Gražus veidas kine labai svarbu, tačiau dar reikia ir aktorinių sugebėjimų. Charizma Mantas tikrai neprilygsta Vytautui Tomkui“, – lygina G.Jankauskas.

Filmo ,,Tadas Blinda.Pradžia'' filmavimas

Bet nepaisant visų trūkumų, už beveik 3,5 mln. Lt sukurtas filmas (daugelio atveju) pateisino ir didžiausių skeptikų lūkesčius. Nereikia turėti iliuzijų, kad šis filmas gali konkuruoti su brangiais ir kokybiškais holivudiniais filmais, kurių biudžetas siekė net po keliasdešimt milijonų dolerių. (Filmas prilygsta tokiam kinui, tačiau nekonkuruoja). Be to, prodiuseris Ž.Naujokas teigia, jog iš filmo užsidirbti nesitiki,  Lietuvos rinka yra per maža.

Ir visgi, nepaisant sudėtingų filmavimo sąlygų, menko filmui skirto biudžeto, be galo patriotiškai nusiteikusi “Tadas Blinda.Pradžia” komanda dirbo gamtoje, naktimis, susispaudę į 33 filmavimo dienas, o didžiulis entuziazmas padėjo nugalėti iškilusias problemas ir skatino eiti toliau dėl bendro tikslo – Lietuviško kino.

Viktorija Babilaitė

Naudota literatūra:

http://blog.liutkus.eu/tag/kinas/

http://www.balsas.lt/naujiena/570096/tadas-blinda-pradzia-tesia-kelione-po-uzsienio-kino-teatrus-video/1

http://tv.delfi.lt/video/S9AE9YYx/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s