Lietuvių kilmė pasaulinio lygio žvaigždžių biografijose

Tikriausiai ne vienas iš mūsų retkarčiais pasvajojame apie pasaulinę šlovę, nuo garsaus rašytojo, dainininko iki raudonu kilimu žingsniuojančio žavia „holivudine“ šypsena pasidabinusio aktoriaus. Tačiau pasvajojame, pasijuokiame ir nuvejame šalin tokias mintis. Svajonės lieka svajonėmis, tačiau kas būtų jei…?

Neseniai praūžusi Oskarų teikimo ceremonija, šokiravo net kinu nesidominčius eilinius lietuvius. Spauda mirguliavo antraštėmis, kad Lietuvių kilmės režisierius iš Prancūzijos nušluostė nosį net didiesiems Holivudo grandams ir susižėrė begalę Oskarų statulėlių. Jo nebylusis filmas „Artistas“ gavo penkias Oskaro statulėles , o M. Hazanaviciaus pavardė privertė ne vieną atversti garsiosios „Vikipedijos„ internetinį puslapį. Taigi Mishael Hazanavicius gimė lietuvių žydų šeimoje, jo seneliai persikėlė į Prancūziją 1920 metais. Savo karjerą pradėjo televizijoje, po to tapo režisieriumi ir ėmė kurti reklamas. Sėkmingai besiklostanti karjera, pastūmėjo imtis kino režisūros. Sukūrė daugiau kaip dešimt filmų, bei šiais metais susišlavė begales apdovanojimų dėl savo įspūdingo filmo „Artistas“.
Michelis Hazanavicius

Ne ką mažesnė ryškumo žvaigždė turinti lietuviško kraujo – visame pasaulyje ypač garsios alternatyviojo roko grupės „Red hot chilli peppers“ vokalistas ir grupės siela Anthony Kiedis. XXa. Pradžioje jo proseneliai persikėlė į Niujorką. Anthony seneliai ypač rūpinosi savo kilme ir visuomet dalyvaudavo įvairiuose lietuviškuose renginiuose. Jo teta Marija, Mičigane turėjo namą, kuriame nuolat lankydavosi lietuviai. Anthony savo autobiografinėje knygoje „Randai“ rašė : „Tiesa sakant, mano abu tėvai buvo maištininkai. Mano tėčio šeima dvidešimtojo amžiaus pradžioje atsikėlė į Mičiganą iš Lietuvos. Antanas Kiedis, mano prosenelis, buvo kresnas, žemas, stačiokiškas vyrukas, valdęs ūkį savo geležiniu kumščiu“. Taigi nors tai buvo be galo seniai, ši muzikinės kultūros ikona didžiuojasi savo kilme, ir tikrai nepamiršta paminėti kur yra jo šaknys. To pasekoje, turėsime galimybę jau šią vasarą išvysti „Red hot chilli peppers“ Lietuvoje.
Anthony Kiedis

Holivudas pilnas staigmenų, ir jau nieko nebestebina kultūrinė įvairovė jame. Vis ieškoma ir stengiamasi rasti, kuo naujesnių, įdomesnių ir niekam negirdėtų žvaigždžių. Tačiau kaip buvo prieš gerus keturiasdešimt metų? Ar tuo metu Holivudas noriai priimdavo svetimtaučius? Na atsakymas būtų, galbūt ir nenoriai, tačiau priėmė. 1954 metais ji suvaidino pirmąjį savo vaidmenį, o iš viso yra sukūrusi per šimtą įvairiausių vaidmenų. 2006 metais jai buvo suteikta žvaigždė Holivudo šlovės alėjoje. Kas ji? Tai Rūta Lee, tikrasis jos vardas Ruta Mary Kilmonis. Ji lietuvių kilmės amerikiečių aktorė. Kuri netgi 2007 metais gavo ordiną už nuopelnus Lietuvai – Riterio kryžių.
Ruta Lee

Kuo labiau pradedi domėtis lietuviškosios kilmės įžymybėmis, tuo labiau tai stebina, žinoma gerąja prasme. Tiek garsių, nusipelniusių žmonių pasaulyje turi lietuviškas pavardes, ir kartais tuo net labiau didžiuojasi nei mes. Įvedus paiešką IMDB interneto svetainėje kurioje nurodžiau „Most popular people in Lithuania“ buvo rasta net 286 žmones, kurie ne tik populiarūs Holivude ar JAV, tačiau ir Didžiojoje Britanijoje, bei kitose didžiosiose pasaulio valstybėse. Kaip antai Lawrence Harvey, kuris buvo Didžiosios Britanijos kino žvaigždė, 1928 metais gimęs Joniškyje, Lietuvoje. Ar ypač žymus džiazo muzikos atlikėjas, aktorius bei kompozitorius Al Jolson kuris gimė 1886 metais Seredžiuose Lietuvoje. Kita labai įstabi asmenybė, tai kaskadininkas Giedrius Nagys. Atliekantis įvairiausius triukus, kurių negali atlikti Holivudo žvaigždės. Jis yra pasirodęs tokiuose filmuose kaip „Kingdom of heaven“ ar „The Chronicles of Narnia“. Kitos net dvi Rusų kino, bei teatro aktorės yra sietinos su Lietuva. Jos yra motina bei dukra, kurių karjera puikiai klostosi svetur. Tai Tatjana Liutajeva bei Agnija Ditkovskyte. Tatjana Liutajeva, rusų dramos aktorė, Lietuvoje gyveno daugelį metų du kartus buvo ištekėjusi už lietuvių. Pirmasis vyras –  muzikantas Olegas Ditkovskis, su kuriuo susilaukė dukters Agnijos, kitas, teatro režisierius Rokas Ramanauskas, su kuriuo susilaukė sūnaus. Tačiau nutrūkus santykiams, Tatiana išvyko į Rusiją, kur tiek jos, tiek dukters Agnijos karjera klostosi puikiai. Agnija tapo didele žvaigžde Rusijoje, filmuojasi įvairiausiuose filmuose, bei vaidina spektakliuose, tapo Maybelline kosmetikos veidu, bei buvo išrinkta seksualiausia Rusijos mergina.
Agnė Ditkovskytė, Donatas Ulvydas, Tatjana Liutajeva

Taigi sprendžiant pagal lietuviškų šaknų, bei pavardžių gausą, pasaulinio lygio kontekste, Lietuva yra be galo turtinga. Esame tokia maža šalis, o šį straipsnį būtų galima tęsti ir tęsti. Dažnai pamirštame kas esame, dažnai gėdijamės savo šalies, bei jos žmonių poelgių. Tačiau neretai reiktų atsisukti į tuos žmones, kurie net negyvendami šioje šalyje, ją myli bei didžiuojasi būdami jos dalimi. Kaip teigė mūsų kaimynės Latvijos piliečiai, dvyniai, kurie išsitatuiravo Lietuviškų krepšinio žvaigždžių portretus ant savo kūnų:“ Mes labai mylime Lietuvą ir norėtume čia apsigyventi. Turime šeimas, todėl nėra taip paprasta pakeisti gyvenamąją vietą, bet tikimės, kad tai neužilgo įvyks“, – pasakojo Normunds.“

Ieva Gabrėnaitė

Naudota literatūra:
www.wikipedia.org
www.imdb.com
Anthony Kiedis „Randai“
www.lrytas.lt

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s