Kiek verta kalba?

Ar pastebėjote, kad po truputį lietuvių kalba nyksta? Dauguma jaunimo nebesimoko Lietuvoje, o emigruoja į Daniją, Norvegiją, Didžiąją Britaniją. Moksleiviai, besimokantys mokyklose, nebevertina nei mūsų kalbos, nei knygų, nei dainų. Kasdien, socialiniuose puslapiuose  ir ne tik, jaunimas su draugais teršia mūsų kalbą anglicizmais: „party“, „like“, „so“, „good“ ir t.t

Knygos

O dabar atsiminkime, ką mūsų tėvai ar seneliai pasakojo, kaip jie kovojo už Lietuvą, už laisvę, už lietuvių kalbą. Jiems atrodė nepriimtina vartoti svetimybes „kurtkė“, „raskladūškė“, tai buvo lietuvių kalbos žeminimas. Sąjūdžio metu ypatingą vaidmenį atliko spauda, buvo leidžiami ne tik oficialūs laikraščiai: „Sąjūdžio žinios“ bei „Atgimimas“, kurių misija padėti kelti piliečių išsilavinimo lygį, bei įtraukti juos į visuomeninį gyvenimą. O dabar keikdamiesi rusiškai, kalbėdami angliškais trumpiniais ar žodžiais mes nejaučiame nei gėdos, nei kaltės – mums tai yra normalus reiškinys. Bet ar turi būti priimtina atsakinėti į klausimus žodžiais „yes“ ar „maybe“? Kalbėti svetima kalba madinga, nejaugi nebeturime savo nuomonės ir isitikinimų, kad paklūstame daugumos nuomonei? Tai pasvarstykime kam rašė Mažvydas, Maironis, Kudirka, Valančius, Baranauskas? Mūsų tėvai trokšte troško skaityti, mokytis… o kiek knygų perskaitėte Jūs per praėjusius metus? Kam mūsų protėviai stengėsi gelbėti kalbą, jeigu mes ją taip niekiname?

Viktoras Hugo yra pasakęs, kad „Knygos – tai draugai, abejingi ir beaistriai, bet tikri“. Tuo galėjome įsitikinti ir 13-oje tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje, kuri mus pasitiko su šūkiu „ATVERSK PASAULĮ!“. Mugės pagrindinis tikslas buvo skatinti jaunimą paimti į rankas knygą ir skaityti, suprasti jos svarbą, nes skaitymas yra vertybė, nors dažnai mes tai ir pamirštame. Šiemetinėje knygų mugėje lankytojai galėjo įsigyti ne tik naujų, bet ir naudotų knygų. Knygos suteikia džiaugsmą, pažinimą, nukelia mus į kitą pasaulį, kuris yra kupinas naujovių ir žinių.

Knygos

Mes, jaunimas, esame šios šalies ateitis, todėl mūsų pagrindinis tikslas yra parodyti deramą pavyzdį savo sesėms, broliams, ar netgi bendraamžiams, parodyti, jog reikia mylėti ir gerbti mūsų kalbą, ir vertinti knygas, nes tai yra didžiausia dovana, kokią mes turime. Taigi palieku Jus apmąstymams, o pati keliauju į lovą su mylima ir brangia drauge –  KNYGA!

Ieva Laurinaitytė

Naudota literatūra:
http://2012.vilniausknygumuge.lt/lt/main/info/apie
http://www.lietsajudis.lt/index.php/apie-sjd/istorija

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s