Lietuvos bibliotekos

Daugumoje šalių, miestų, rajonų yra bibliotekos, kurios suteikia žmogui galimybę plėsti savo akiratį, susipažinti su kitų šalių kultūromis, susirasti reikiamą medžiagą studijoms, padeda atrasti atsakymus į daugumą rūpimų mums klausimų. Bibliotekų finansavimas Lietuvoje yra gerokai sumažėjęs, o aš iš savo patirties pastebiu, kad bibliotekose labai trūksta mokslinės literatūros knygų, kurias , pavyzdžiui, būtų galima neštis į namus.

Remiantis mano patirtimi, Anthony Giddens knyga “Sociologija” yra daugumoje bibliotekų, taipgi ir Vytauto Didžiojo Universitete, tačiau šios knygos egzempliorių yra tik keletas, todėl ją galima skaityti tik skaityklose.  Ši knyga yra pakankamai didelės apimties, todėl jos kaina knygynuose yra labai aukšta, o atsišviesti ją taip pat kainuotų nemažai. Mano manymu, valstybė galėtų skirti didesnį finansavimą mokslinės literatūroms knygoms gauti, kad kuo daugiau studentų turėtų galimybę jomis naudotis.

Knygos

Remiantis Lietuvos statistika, bibliotekose ima daugėti vaikų sėdinčių prie esančių kompiuterių ir žaidžiančių kompiuterinius žaidimus, negu skaitytojų. O visa tai vyksta todėl, kad Lietuva neskiria didelio finansavimo knygoms ir nereikia kalbėti tik apie mokslinę literatūrą. Remiantis „Respublika“ –  Lietuvos žinių portalu, įsitikinau, kad 2008 metais bibliotekoms buvo skirta net 97 milijonai litų, vykdant programą „bibliotekos pažanga“. Tais metais dauguma iš jų buvo aprūpintos kompiuteriais, liūdna, kad  ne knygomis. 2009 metais bibliotekų finansavimas buvo sumažintas 1,7 milijono litų, ir palaipsniui vis mažėjo. 2011 metais bibliotekos gavo nemažai finansavimo iš valstybės, tačiau dauguma jų buvo panaudotos bibliotekų pastatų renovacijai. Dauguma žmonių skundžiasi, kad kartais nuėjus į biblioteką, ypač į mažesniąsias bibliotekas sunku rasti gerą ir įdomią knygą skaitymui, jų paprasčiausiai trūksta. O taip yra todėl, kad mūsų valstybėje yra spragų finansavime.

Labai nuostabus ir naujas atradimas yra internetines bibliotekos. 2005 – 2008 metais buvo skirta nemažai Europos sąjungos lėšų šioms bibliotekoms finansuoti Lietuvoje, o ypač medžiagai susijusiai su kultūra ir geografija. Manau, kad elektroninės bibliotekos labai padeda studentams susirasti reikiamos medžiagos, nemokant papildomos pinigų sumos ir padeda sutaupyti laiko, juk internetinės bibliotekos medžiagą galima atsisiųsti ir peržiūrėti namuose. Kai man reikėjo rašyti darbą tarpkultūrinės komunikacijos tema VDU internetinė biblioteka labai padėjo ir sutaupė laiką, o kaip visi žinome šiame amžiuje laikas yra pinigai.

Mane labai nustebino knygos „Alisa stebuklų šalyje“ elektroninė versija. Šią knygą skaitydamas vaikas ar suaugęs žmogus ją gali judinti ir Ipad įrenginyje juda tam tikros detalės ir padeda skaitytojui suvokti šios knygos turinį geriau ir vaizdingiau .

Pabaigoje noriu pasakyti, kad labai džiaugiuosi Lietuvos bibliotekomis, o ypač internetinėmis, kuriuos padeda surasti reikiamą medžiagą, nešvaistant laiko ir lėšų. Elektronininėse bibliotekose esanti medžiaga yra mūsų kultūros atspindys.

Remtasi straipsniais:

http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/rasytojas_dkajokas_gaila_bibliotekos_be_knygu/,coments.1

http://www.lnb.lt/telmemor/diglib.php

Roberta Burokaitė

Advertisements

One thought on “Lietuvos bibliotekos

  1. Pingback: Pliusai ir minusai “Kultuvėje” « KRITIŠKAI REFLEKTUOJAM.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s